BAĞIŞIKLIK NEDİR & BAĞIŞIKLIK NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Bağışıklık sistemi, kişiyi enfeksiyondan, hastalıklardan ve her türlü patojenden korumak için vücutta bulunan bir sistemler bütünüdür. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi olmadan, insan vücudu birçok probleme eğilimli hale gelir ve kişinin ömrü önemli ölçüde azalabilir. Bu nedenle, bağışıklık sistemi vücudun genel iyiliğinin korumasında ve yüksek bir yaşam kalitesi sağlanmasında hayati bir rol oynar. Ne yazık ki, bazı insanlar zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Dezavantajlı olarak görülen bu bireylerin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bununla birlikte, genel bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek ve vücudun potansiyel olarak zararlı mikroorganizmalara karşı savaşma yeteneğini arttırmak önleyici sağlık hizmetlerinin en önemli odak noktalarından biridir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır

Adından da anlaşılacağı gibi, bağışıklık sistemi vücudun veya bir organın tek bir parçası değil, aksine kişiyi çeşitli rahatsızlıklardan ve hastalıklardan korumak için birlikte çalışan, farklı vücut parçalarından oluşan tüm bir sistemdir. Bağışıklık sistemimiz lenf bezleri, bademcikler, Timus, Lenf düğümleri, Bağırsaktaki peyer plakları,kemik iliği ve lenf dokusundan oluşan büyük bir sistemdir.

Daha önce açıkladığımız gibi, bağışıklık sisteminin birincil işlevi, kişiyi hastalıklara karşı korumaktır. Bu nedenle, zayıf bir bağışıklık sistemi ile gelen en belirgin sorun, etkilenen hastanın enfeksiyonlara ve hastalıklara çok daha duyarlı olmasıdır. Örneğin, gribal enfeksiyonlar ve virüsler, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bir kişiye çok daha büyük zararlar verebilir. Bağışıklık sistemi tarafından üretilen T ve B hücreleri virüslere, parazitlere, bakterilere ve hatta kanser hücrelerine karşı savaşmak için gereklidir. Bu nedenle, bir kişinin zayıf bir bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu kişiyi ARDS denilen solunum yetmezliği ve oradan ölüme kadar götürebilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemine Neden Olanlar

Bağışıklık sistemini daha da kötüleştirebilecek faktörler vardır; bu faktörler bir kişinin enfeksiyonlara ve diğer zararlı hastalıklara yatkın olmasına neden olur. Bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi için, bağışıklık sistemini neyin bozabileceğini tespit etmek oldukça önemlidir.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yüksek düzeyde stresli bir hayat yaşamak.

Yeterli miktarda fiziksel egzersiz yapmamak. Sedanter bir yaşam tarzı

Çok az uyumak veya kaliteli uyku uyuyamamak

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan önemli besin maddelerini (c vitamini, d vitamini, çinko ) içermeyen bir beslenme şekli.

Bu özel nedenlere ek olarak, bazı virüslerin de bağışıklık sisteminin işlevini bozmaya neden olduğu bilinmektedir.

Biorezonans Tedavisi ve Zayıf Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık fonksiyonunu arttırmak ve vücudun enfeksiyonlar, hastalıklar, kanser ve parazitlerle mücadele yeteneğini geliştirmek için çeşitli destekler kullanılabilir. Fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, daha iyi uyku ve hastanın diyetinde yeterli vitamin ve mineral alımı sıklıkla akla gelen desteklerdir. Bu yöntemlere ek olarak, Ondamed desteği, düşük bağışıklığa sahip bir kişinin bağışıklık fonksiyonunu geri kazanmasına yardımcı olmak için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Ondamed desteği, kişinin bağışıklık sistemini bozan patojenleri, toksinleri, stres faktörlerini ve diğer sorunları tespit edebilir ve tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca doğal bağışıklık sistem hücrelerimiz olan Toll Like Reseptörlerin (TLR 3,7,8,9, )uyarılması çok önemlidir. Doğal bağışıklık sistemimizde uyarılması ile beraber virüs ve diğer birçok patojen mikroorganizmaya karşı sağlıklı bir yanıt oluşturulur.

Sonuç

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kişinin hastalıklara, enfeksiyonlara ve insan vücuduna zarar verebilecek diğer birçok patojenik maddeye karşı savaşmasına yardımcı olur. Ne yazık ki, birçok faktör zayıf bir bağışıklık sistemine yol açabilir; böylece bir kişiyi enfeksiyonlara, enflamatuar durumlara ve hatta kanserlere daha yatkın hale getirir. Büyün bunların ışığında sağlık bir bağışıklık sistemi ile bizi korkutan pek çok hastalıktan kurtulabiliriz.