bel ağrısı

BEL AĞRISI

Bel ağrısı toplumda sık görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu bel ağrısı görülme sıklığı %84’tür ve bel ağrısı yakınması baş ağrısından sonra en fazla doktora başvurma nedenidir.

Bel ağrısında risk faktörleri, fiziksel ve işle ilgili faktörler, psikolojik faktörler, fizyolojik faktörler ve davranışsal faktörler olmak üzere 4 ana grupta toplanmaktadır.

Kaldırma, itme, kıvrılma ve kayma, uzun süre oturma ve uzun süre vibrasyona maruz kalma gibi aktiviteler tek başına veya değişik kombinasyonlar bel ağrısının oluşmasına neden olduğu bilinmekte.

Uzun süre masa başında veya bilgisayar başında çalışmak,

Uzun süre oturur pozisyonda televizyon izlemek,

Bel sağlığı açısından uygun olmayan yatak kullanmak,

Uygunsuz pozisyonda ağırlık kaldırmak,

Sigara kullanmak ve aşırı kilolu almak,

Uzun süre kabız olmak,

Sırt çantası veya diğer çantaların uygun olmayan pozisyonda taşınması,

Hareketsiz ve sporsuz yaşam gibi durumlar bel ağrısını tetikler.

Kronik bel ağrısı hastalarda yüksek sıklıkla depresyon, anksiyete, histeri, alkolizm, boşanma, kronik baş ağrısı gibi bulgular bulunmakta.

Bel Ağrısı Tedavisinde Kulladığımız Etkili Tedavi Yöntemleri


Bel kaslarının güçlendirilmesi ve belli oranda esnekliğin korunması bel omurlarına binen yükün azaltılması için son derece önemlidir. Bunların sağlanması için belli düzenli egzersizler yapılmalıdır. Bu konuda en önemli nokta her türlü egzersizin her hasta için uygun olmayabileceğidir. Yani hastaya göre egzersizler Fizyoterapist tarafından düzenlenmelidir. Kupa terapisi ile bel ve kalça kaslarında oluşan tetik noktalar ve gerginlikler sebebiyle oluşacak ağrıların giderilmesini sağlıyoruz.

Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara, İzmir'de bulunan merkezlerimize bekliyoruz