COVİD-19 SONRASI FİZİK TEDAVİ

Koronavirüs atlatan hastaların çoğunda gerek akciğer tutulumuna bağlı olarak gerekse de uzun süreli solunum desteğine bağlı kalmaları sonucu gelişen solunum sorunları yaşanmaktadır. Çoğu vakada eklem ve kas ağrıları görülme yüzdesi de çok fazla olup uzun süreli öksürük atakları sonrası göğüs ağrıları ve sırt ağrılarında artış görülmektedir. Hareketsiz yaşamla birlikte özellikle diz ve kalçalarda, kas kuvvetinin azalmasıyla meydana gelen ağrılar görülmektedir. Bunların beraberinde, kondisyon sorunları, kas gücünde kayıplar, yoğun bakım sonrası gelişen omuz problemleri, denge ve koordinasyonda kayıplar gibi birçok belirti ortaya çıkabilmektedir.

Covid sonrası toparlanma sürecinde yapılması gerekenler;


1) Hastaların kaybettikleri solunum kapasitelerini geri kazandırmak için akciğer kapasitesini geliştiren egzersizler ve germe egzersizleri yapılmalıdır.

2) Kronik ağrılara yönelik fizik tedavi uygulamaları gerekmektedir. (Kupa Terapi, manuel terapi…)

3) Hastanın nefesini düzenlemek ve burada oluşan gerginlikleri en aza indirmek için solunum egzersizleriyle birlikte germe egzersizleri de uygulanmalıdır.

4) Eklemlere binen yükü azaltmak için kuvvetlendirme egzersizleri ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Fizyoterapistler tarafından hazırlanacak kişiye özel egzersiz ve aktivite programları, hem dekondisyonu çözecek, hem de hastalara uzun dönem egzersiz alışkanlığı kazandıracaktır.

Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara, İzmir'de bulunan merkezlerimize bekliyoruz