fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji sendromu (FMS), kronik yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozuklukları ve psikolojik problemlerle birlikte görülür. Fibromiyalji sendromu sebebi belli olmayan, yaygın vücut ağrısı , belirli anatomik bölgelerde hassas noktalar, azalmış ağrı eşiği, başta boyun ve bel bölgesi olmak üzere tüm vücutta tutukluluk, uyku bozuklukları, yorgunluk, psikolojik yakınmalar ile birlikte görülen kronik eklem dışı kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji sendromu tablosuna baş ağrısı, kronik bel ağrısı, romatoid artrit, temporomandibular eklem bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu , pelvik ağrı, irritabl barsak ve irritabl mesane sendromu gibi durumlar eşlik eder.

Fibromiyalji Tedavisi


Fibromiyalji tedavisinin hedefi ağrıyı yönetmek ve yaşam kalitesini artırmaktır. Fibromiyaljide kulllanılan ağır ağrı kesiciler yapılan araştırmalarda ağrıyı azaltmak için etkili olmadıklarını gösterdiği için geçmişte olduğunun aksine artık tavsiye edilmemektedir.

Fibromiyaljide ağrıyı azaltmak için fizyoterapi yöntemlerine başvurulmalıdır. Fizyoterapi ve manuel terapi teknikleri,kupa terapi, akupunktur, germe ve gevşeme egzersizleri Fibromiyalji hastalarında belirgin ve kalıcı iyileşme sağlayabilir.

Bizim kendi hastalarımızda kullandığımız tedavi yönteminde bütüncül bir yaklaşım izliyoruz. Hastanın günlük yaşamında etki eden fiziksel ve ruhsal stres faktörlerini inceleyip gerekli tedavi programlarını uyguluyoruz.

Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara, İzmir'de bulunan merkezlerimize bekliyoruz