SKOLYOZ

SKOLYOZ

Skolyoz Nedir?


Skolyoz, eğilme anlamına gelen Yunanca skoliosis kelimesinden gelmektedir.Normal ve sağlıklı bir omurgada omurlar arkadan bakıldığında düz bir hat üzerinde dizilmiştir. Skolyozu olan bireylerde omurga kendi etrafında dönmesiyle birlikte eğrilmeye başlar ve bunun sonucunda omurgada normal olmayan yapısal değişiklikler oluşur.

Bu değişiklik omurganın sadece yana eğrilmesi ile kalmayıp üç boyutludur. Omurgadaki eğrilik “C harfi şeklinde” tek bir eğri olarak ya da “S harfi şeklinde” iki eğri olarak gelişir. Travma, doğumsal gelişim bozukluğu ve duruş bozukluğu gibi birçok farklı sebepten dolayı gelişebilir; fakat çoğunlukla sebebi bilinmemektedir.Skolyoz her yaş grubunda görülebilir; ancak çocuklarda ve gençlerde görülme sıklığı fazladır.

Skolyoz HastalığınIn Belirtileri


Erken dönemde çok fazla belli olmayan skolyoz belirtisi ilerleyen dönemlerde farklı sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Sırt ağrıları, en yaygın görülen belirti olduğu için hastalar genellikle skolyoz ağrısı nasıl olur şeklinde araştırma yapmaktadır. Skolyozun şiddetine ve türüne göre vakadan vakaya değişen skolyoz belirtileri şunlardır:
• Omurganın sağ ya da sol tarafa doğru eğilmesi,
• Omurgada gözle görülebilen kavis,
• Omuz ve kalçada asimetri,
• Dik durmada zorluk çekme,
• Nefes darlığı,
• Yürümede yaşanan problemler,
• Sırt, bel ve omuz ağrısı,
• Kıyafetlerin vücuda tam oturmaması.

Skolyoz tedavisinde en önemli konu doğru tanı konulması, skolyozun açısının ve tipinin tam olarak belirlenmesidir. Uygulanacak egzersiz ya da korse uygulamalarının skolyozun tipine bağlı olarak yapılması gereklidir. Her skolyoz bir birinden farklılık gösterebilir. Skolyozun tipine bağlı olmaksızın yapılan egzersiz uygulamalarındadan herhangi bir sonuç alınamaz. Asimetrik bir omurga problemi olan skolyoz için tedaviye uygun egzersiz programı planlanarak uygulanmalıdır. Çeşitli manuel terapi uygulamalarıyla ve skolyoz egzersizleri ile hem ağrılardan kurtulup hem de omurgadaki şekil bozukluğunun düzeltilmesi amaçlanır.

Skolyoz eğitimi almış bir fizyoterapist birlikte skolyozun yöne ve tipine göre kişiye özel egzersiz planı hazırlamaktayız devamında kupa terapisi, akupunktur, nöral terapi gibi uygulamalarla boyun, sırt ve bel bölgenizde oluşan hassas bölgelerle birlikte oluşan dokudaki gerginlikleri rahatlatıyoruz. Çeşitli manuel terapi uygulamalarıyla ve skolyoz egzersizleri ile hem ağrılardan kurtulup hem de omurgadaki şekil bozukluğunun düzeltilmesi amaçlanır.

Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan merkezlerimize bekliyoruz.